dopravní psychologie
dopravně psychologické vyšetření
obecné informace:
dopravně psychologické vyšetření dále v textu jako DPV
výkony a výsledky v jednotlivých testovaných oblastech srozumitelně okomentuji, vysvětlím možné důvody horšího výkonu, případně doporučím techniky ke zlepšení
posudek o DPV vydávám bezprostředně po vyšetření
dokumenty, které přinesete k vyšetření, po odsouhlasení uložím v zabezpečené elektronické podobě
doba trvání DPV závisí na náročnosti, rozsahu vyšetřovaných oblastí a kondici klienta
cena DPV je smluvní
s sebou je nutné přinést:
občanský průkaz - příp. jiný průkaz totožnosti
výpis z evidenční karty řidiče
vydávají úřady obcí s rozšířenou působností, bez ohledu na místo Vašeho bydliště (vydání maximálně 30 dnů před DPV); lze získat i na Portálu dopravy;
vzor výpisu z evidenční karty řidiče například zde:
https://www.12bodu.cz/vypis-z-evidencni-karty-ridice.html
výpis z bodového hodnocení řidičů – bodový výpis z České pošty nebo Czech Pointu nelze akceptovat
lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel
vystaví praktický lékař (maximálně 30 dnů před DPV) předkládají pouze řidiči po zákazu řízení motorových vozidel (ZŘMV) nebo vybodování (dosažení 12 bodů)
formulář Lékařského posudku o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel k nahlédnutí zde:
výpis ze zdravotní dokumentace či žádanku nelze akceptovat
kompenzační pomůcky - brýle na čtení, sluchadlo atd.
na vyšetření přijďte:
odpočinutí
zdraví
minimálně 12 hodin před vyšetřením nepožívejte alkohol ani jiné omamné látky
léky, které pravidelně užíváte na lékařský předpis, nevynechávejte, psychologa o nich informujte
dopravně psychologický pohovor
Dle novelizované verze Zákona č. 361/2000 Sb. platné od 1.1.2024, která se týká dopravně psychologického pohovoru, je povinnost absolvovat dopravně psychologický pohovor a školení začínajících řidičů v těchto případech:
§ 102f
(1) Řidič, který ve lhůtě 2 let ode dne udělení řidičského oprávnění spáchal přestupek nebo trestný čin, za který mu bylo v registru řidičů zaznamenáno 6 bodů, je povinen absolvovat dopravně psychologický pohovor a školení začínajících řidičů podle zvláštního právního předpisu 4 ).
(2) Dopravně psychologický pohovor a školení začínajících řidičů podle zvláštního právního předpisu 4 ) je dále povinna absolvovat osoba, která žádá o vrácení řidičského oprávnění, jež pozbyla podle § 94a v souvislosti s přestupkem nebo trestným činem, který spáchala ve lhůtě 2 let ode dne udělení řidičského oprávnění. Dopravně psychologický pohovor neabsolvuje osoba, které vznikla povinnost absolvovat terapeutický program.
§ 102h
(1) Předmětem dopravně psychologického pohovoru je získání a prohloubení znalostí o nejčastějších příčinách dopravních nehod a jejich předcházení a o prevenci a řešení mimořádných situací v provozu na pozemních komunikacích.
(2) Dopravně psychologický pohovor provádí psycholog, který je držitelem akreditace k provádění dopravně psychologického vyšetření, v rozsahu 4 hodin.
(3) Účastník dopravně psychologického pohovoru předloží psychologovi výpis svých údajů z registru řidičů, který není starší než 30 dní.
(4) O absolvování dopravně psychologického pohovoru vydá psycholog potvrzení.
(5) Psycholog vede evidenci o provedených dopravně psychologických pohovorech, ve které eviduje alespoň jméno, příjmení, adresu bydliště a datum narození účastníka dopravně psychologického pohovoru a datum a čas zahájení a ukončení dopravně psychologického pohovoru. Údaje o dopravně psychologickém pohovoru psycholog eviduje po dobu alespoň 5 let ode dne jeho provedení.
(6) Obsah dopravně psychologického pohovoru, způsob jeho provádění, nejvyšší počet účastníků dopravně psychologického pohovoru a vzor potvrzení o jeho absolvování stanoví prováděcí právní předpis.
Vyhláška č. 31/2001 Sb. § 18d Dopravně psychologický pohovor:
(1) Dopravně psychologický pohovor se skládá z individuální části v rozsahu 30 minut a skupinové části v rozsahu 210 minut.
(2) Individuální část spočívá v rozhovoru psychologa s účastníkem dopravně psychologického pohovoru bez přítomnosti dalších osob a zaměřuje se na účastníkův popis příčin a okolností porušení pravidel silničního provozu, kvůli němuž se dopravně psychologického pohovoru účastní.
(3) Skupinová část spočívá v rozhovoru psychologa se všemi účastníky dopravně psychologického pohovoru, v němž psycholog vychází z informací získaných od jednotlivých účastníků v rámci individuálních částí a zaměřuje se na poskytnutí informací o
a) psychologických a sociálních příčinách nejčastějších porušení pravidel silničního provozu a důvodech vzniku dopravních nehod,
b) specifikách mladých nebo začínajících řidičů s ohledem na jejich menší zkušenosti s řízením, psychický vývoj, tendenci k riskování a vliv okolí a o vlivu těchto aspektů na vznik dopravních nehod,
c) dopravních nehodách vzniklých v souvislosti s překračováním nejvyšší dovolené rychlosti, s nedodržováním bezpečné vzdálenosti a s reakční dobou řidiče,
d) užívání alkoholu a jiných návykových látek a jejich vlivu na vznik dopravních nehod,
e) nevěnování se řízení vozidla a jeho vlivu na vznik dopravních nehod,
f) doporučené strategii pro prevenci rizikového chování v silničním provozu, předcházení dopravním nehodám a prevenci a řešení mimořádných situací v silničním provozu a
g) následcích prožitku mimořádné situace v silničním provozu nebo dopravní nehody na osobnost řidiče.
(4) Dopravně psychologický pohovor se provádí za osobní účasti účastníka na pracovišti psychologa uvedeném v akreditaci k provádění dopravně psychologického vyšetření. Individuální část je možné provádět rovněž způsobem umožňujícím dálkový přístup.
(5) Nejvyšší počet účastníků skupinové části dopravně psychologického pohovoru je 12 osob.